Dvojice za 25 milionů je novou Fillovou aukční dvojkou
27. května 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 31.07.2017
Nejdražšími díly květnové aukce společnosti Vltavín, která se konala v neděli 28. května odpoledne na pražském Žofíně, se stala dvě abstraktní plátna Františka Foltýna.
Charakteristické amorfní kompozice z 30. let se prodaly za 660 a 900 tisíc korun. Celá aukce vynesla 4,55 milionu korun, přičemž kupce našla třetina z 254 nabízených položek.
Hranici sta tisíc korun překonalo pět obrazů. Vedl obou Foltýnových abstrakcí, to byla díla Pravoslava Kotíka, Václava Špály a Josefa Holuba. Za 564 tisíc našel nového majitele Kotíkův obraz Sedící žena z roku 1929, za 204 tisíc Špálovo zátiší kabinetního formátu a za 180 tisíc korun Holubova Krajina s říčkou z poloviny 20. let. Ve všech případech šlo o prodeje za vyvolávací cenu.
S děl s výraznějšími nárůsty je možné zmínit jednu z abstraktních krajin Bohdana Kopeckého, která vystoupala z 34 na 84 tisíc, nebo whistlerovský portrét Žena v lenošce od Adolfa Wiesnera, který se z 11 tisíc dostal až na 72 tisíc korun. Nízkou vyvolávací cenu Wiesnerova obrazu z roku 1912 vysvětluje, že plátno je na jednom místě protržené. Ze 7 na 24 tisíc korun vystoupala ještě perokresba Tvář od Zdeňka Sklenáře.
Z děl, jež zůstala nevydražena, je třeba zmínit alespoň dvě nejdražší položky aukce, opakovaně nabízený obraz Hyde Park 1899 od Kamila Lhotáka (3,3 milionu) a dívčí portrét Děvče ze Svatobořic od Joži Uprky (960 tisíc korun).
Další aukci, zaměřenou spíše na levnější zboží, galerie Vltavín uspořádala v polovině června. Vynesla 1,14 milionu korun a nového majitele na ní našla o něco více než čtvrtina z bezmála sedmi set položek. Mezi nejzajímavější a nejdražší prodeje patří dvě perokresby Emila Filly, které se prodaly za vyvolávací ceny 84 tisíc korun.
Teplé počasí a hokejová euforie možná nepřivedly do žofínského sálu nejvíce sběratelů. Stovky zájemců se ovšem o díla nabízená Galerií Kodl utkali přes internet a po telefonu. Prodalo se 97 procent položek celkem za 237 milionů korun.
27. května 2024Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024
Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...
22. května 2024III. Prémiová aukce umění společnosti Weinberg, online aukce končící v neděli 19. května, měla prodejní úspěšnost zhruba 52 procent. Necelá stovka prodaných děl dohromady přišla na více než 9,4 milionu korun.
21. května 202427. května 2024
21. května 2024
15. listopadu 2018
28. května 2018
15. ledna 2018
21. února 2010