Dostupný Mucha v Paříži
7. května 2025
Text Chmelařová Marcela | Foto ART+ | Datum 14.04.2014
V březnové aukci Dorothea se objevila dvojice na trhu zcela výjimečných pláten Vladimíra Fuky. Ačkoliv výše startovalo to rozměrnější a signované, autorský rekord nakonec suverénně svým téměř pětinásobným nárůstem překonalo to druhé, v katalogu označené jako nesignované. Dražitelé vsadili na jedinečnou poválečnou civilistní atmosféru díla připomínající Lhotákovy práce ze stejné doby.
Vladimír Fuka (1926-77) patří mezi výrazné výtvarníky generace 40. let 20. století. Za války začínal v ateliéru Josefa Sudka, poté se stýkal s okruhem osobností kolem Jiřího Koláře. Známý je dnes především jako kreslíř, ilustrátor a knižní grafik. Jeho kresby, akvarely a kvaše z konce 40. a počátku 50. let čerpají z válečné a poválečné civilistní poetiky městské periferie. Výrazné oleje na plátně z tohoto období jsou, nejen na aukčním trhu, ale i ve veřejných sbírkách, mimořádnou vzácností. Fuka v tomto raném období tvořil vesměs práce na papíře či kartonu. O něco málo lépe je v tuzemských sbírkách zastoupena jeho tvorba počátku 60. let. Fuka pak v roce 1967 (po EXPU 67 v Montrealu, na němž spolupracoval) emigroval i se ženou Evou do USA.
V březnové aukci Dorothea se objevila hned dvě autorova plátna. Rozměrnější z nich, s výraznou signaturou vpravo dole, Cirkus Henry na Letné, bylo nabídnuto za 120 tisíc korun a nakonec i s provizí dosáhlo přesně dvojnásobku této částky. S nižší vyvolávací cenou, na 70 tisících korunách, začínalo plátno Na Letenské pláni, v katalogu uvedené jako nesignované. Svou jemnou "lhotákovskou" poetikou však vzbudilo mezi dražiteli značný zájem, a tak nakonec skončilo na částce 408 tisíc korun. Ta je nyní i novým autorovým aukčním rekordem.
Vladimír Fuka v tomto období maloval některé obrazy společně s Kamilem Lhotákem, známá je například společná malba Cadavre (1951), původem ze sbírky Jiřího Koláře, dnes v Národní galerii v Praze. Společným dílem Fuky a Lhotáka by nakonec mohlo být i velmi zdařilé plátno Na Letenské pláni. Ostatně, při jeho podrobnější prohlídce lze vpravo dole nalézt dvojici nečitelných slov, patrně jde o signaturu. Ať už je ale autorem kdokoliv z tohoto uměleckého okruhu - v podobném duchu maloval v této době například i Václav Bartovský, viz jeho dražené plátno Sen - , nový majitel zcela jistě dobře pořídil a získal jedno z výrazných dobových děl přelomu čtvrtého a páteho desetiletí.
Vladimír Fuka ve svém bytě na Letenském náměstí v Praze od počátku 50. let s přáteli pracoval na svém ojedinělém výtvarném deníku. Pomocí výstřižků, skic, kreseb zachytil atmosféru doby. Zachovalé torzo těchto záznamů, Deník 1952, byl před třemi lety, šest desetiletí po svém vzniku, vydán knižně a právem nominován na cenu Magnesia Litera.
Praktické vzorníky Muchova dekorativního stylu, alba Document décoratifs a Figures décoratives, se na trhu čas od času objevují, ale málokdy za tak příznivých finančních podmínek, jako u pařížské aukční síně Millon koncem dubna. O šest listů ochuzené...
7. května 2025Výběr z online aukcí za poslední měsíc a půl
Čistě internetově obchoduje stále větší počet aukčních síní. Díky velké konkurenci se úroveň online aukcí neustále zvyšuje, což má i přímý vliv na prodejní úspěšnost a obrat těchto aukcí. V mnoha případech dnes internetové společnosti obratem jedné a...
5. května 20251. Art Consulting, 27. 4. 2025
Dubnová aukce společnosti 1. Art Consulting po sobě zanechala několik zajímavých aukčních rekordů. Na dosud nejvyšší částky dosáhli dva současní autoři Michael Rittstein a Lubomír Typlt s díly, které vytvořili teprve loni. Celkem sběratelé na aukci u...
29. dubna 20257. května 2025
5. května 2025
29. dubna 2025
6. prosince 2012
10. dubna 2011
6. června 2015
11. dubna 2014