Černína koupila Národní galerie

Privátní prodej slavného Škrétova portrétu

Portrét Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic od Karla Škréty, který v květnu nabízela aukční síň 1. Art Consulting, koupila Národní galerie.

z tiskové konference 10. 10. 2013 / za Vítem Vlnasem Škrétův obraz Sv. Martin dělící se o plášť s žebrákem

 

Podle prozatímního ředitele Národní galerie Víta Vlnase, který novou akvizici představil na dnešní tiskové konferenci konané přímo ve stálé expozici barokního umění, je obraz "nejkrásnější českou podobiznou 17. století".

Na květnové aukci 1. Art Consulting byl portrét Černína z Chudenic nabízen za 6,5 milionu korun (bez aukční provize), kromě Národní galerie však o něj nikdo neprojevil zájem (více zde). Galerii se následným jednáním podařilo srazit cenu na konečných 5 milionů korun.

Podle jednoho z členů akviziční komise, NG trvala na snížení ceny mimo jiné proto, že za obraz Sv. Martin dělící se o plášť s žebrákem, který je patrně vůbec nejvýznamnějším Škrétovým dílem, před čtyřmi lety zaplatila "jen" 6,4 milionu korun.

Karel Škréta: Portrét Jana Černína z Chudenic
Karel Škréta: Portrét Jana Černína z Chudenic / první pol. 60. let 17. stol
olej na plátně / 149 x 116,5 cm

 

Malba navíc podle vedoucího restaurátorského oddělení NG Petra Kuthana není v nejlepším stavu: "V lakových vrstvách jsou podezřelé skvrny a tmavší partie jsou značně ztmavlé, takže detaily malby se ztrácejí." Nejméně poškozené jsou podle Kuthana naopak nejcennější partie inkarnátu. Obraz by měl nyní projít restaurováním, ve stálé expozici ve Schwarzenberském paláci se objeví příští rok v červnu.

Prodávajícím byl Jiří Lobkowicz, majitel Mělnického zámku, v jehož obrazárně se obraz nacházel od konce 18. století. Prodej zprostředkovala aukční síň 1. Art Consulting. NG od Jiřího Lobkowicze již v minulosti koupila jednu ze Škrétových lunet ze Svatováclavského cyklu. Za obraz Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavu v roce 2010 zaplatila 4,6 milionu korun.

 


Související články

Právo a umění: Další kolo papírového pekla aneb jak vyvézt dílo z EU

Právo a umění: Další kolo papírového pekla aneb jak vyvézt dílo z EU

Právní průvodce pro sběratele umění

Šíření věhlasu českého umění a kultury mimo hranice EU je činností pro otrlé a připomíná vyřizování stavby jaderné elektrárny v chráněné krajinné oblast aneb jak díla Alfonse Muchy málem neodjely do Soulu.

2. května 2025
Kouzlo českého skla na Novoměstské radnici

Kouzlo českého skla na Novoměstské radnici

Veletrh Antique 24.–27. 4. 2025

Ve čtvrtek 24. dubna se dveře Novoměstské radnice opět otevřou zájemcům o starožitnosti a obecně o umělecké řemeslo. Kromě expozic renomovaných prodejců bude možné již tradičně navštívit i bohatý doprovodný program včetně nedělní bezplatné poradny. V...

23. dubna 2025
Vývoj cen přeje investicím do umění

Vývoj cen přeje investicím do umění

Investiční fondy na trhu s uměním

České investiční fondy, které zhodnocují peníze klientů prostřednictvím uměleckých děl, mají za sebou perný rok. Proarte pročistilo své portfolio, Artefin ladil nastavení prodejních kanálů a nový fond Collectiv Art Fund loni nakoupil díla za téměř 10...

10. dubna 2025
Zobrazit všechny

Další články


<