Dostupný Mucha v Paříži
7. května 2025
Text Koucká Tereza | Datum 06.06.2019
Zcela mimo hranice očekávání skončil ve čtvrtek večer na tradiční zahradní aukci síně Arthouse Hejtmánek obraz Mikuláše Medka Akce I (Vajíčko). Nový majitel za něj vydal přes 57 milionů korun, tedy cenu za poválečné umění na domácích aukcích dosud nevídanou.
![]() |
|
Dražba obrazu Mikuláše Medka Akce I (Vajíčko)
Obraz, který jsme před aukcí představovali blíže (zde), přišel s číslem 113 na řadu těsně před šestou hodinou večerní. Po počátečním poměrně rychlém sledu licitací mezi více zájemci v sále, se částka zastavila zhruba na 15 milionech korun bez provize. Od té chvíle byla výsledná cena v rukou dvou zájemců, kteří plynule přihazovali po půlmilionových částkách až do výše 46 milionů korun. Na tuto sumu již druhý ze zájemců nezareagoval a licitátor za tuto cenu obraz přiklepl sběrateli pod číslem 22. S připočtením aukční provize nový majitel za obraz vydal 57,04 milionu korun (jeho minimální podání činilo necelých 10 milionů korun).
Teprve před jedenácti dny padlo na aukci Galerie Kodl poslední Medkovo aukční maximum ve výši 10,68 milionu korun za plátno Zobrazení pohledu na nějakého svatého z poloviny 60. let. Nový rekord je více než jeho pětinásobkem. Ačkoli si Mikuláš Medek dlouhodobě drží pozici nejdražšího českého poválečného autora, díky prodeji Akce II (Vlna) v únoru v USA (více zde) už nejen na domácím trhu, cenou 57 milionů korun nyní překonal i dlouhodobě nejdražší domácí autory klasické moderny Josefa Šímu a Toyen, z nichž každý má na kontě jeden třicetimilionový obraz.
Medek je v důsledku tohoto prodeje druhým nejdražším autorem domácích aukcí hned za Františkem Kupkou, jehož tři obrazy měly v minulosti ještě vyšší cenu: Plochy příčné II stály na konci května tohoto roku 78 milionů korun, Série C I (Protihodnoty) již dříve 62 milionů korun a Tvar modré 57,4 milionu korun. Akce I (Vajíčko) je tedy dnes čtvrtým nejdražším obrazem v historii českých aukcí.
![]() |
|
Dražba obrazu Josefa Čapka U pultu
Na výraznou cenu dosáhl také olej Josefa Čapka U pultu z roku 1933 (více zde). Z minimálního podání 4,8 milionu korun ho řada zájemců v sále a na telefonech vytáhla až na 9,55 milionu korun. Vydražil ho nakonec sběratel na telefonu číslo sedm. V rámci Čapkových prodejů jde cenově o pořadí na konci první desítky.
Za milionové částky byly dále draženy obrazy Václava Špály, Gustava Loiseaua a Konstantina Korovina.
Z prací na papíře velmi překvapil soubor sedmnácti skic (portrétů) Jana Václava Mrkvičky z přelomu 19. a 20. století. Skicák začínal na částce 12 tisíc korun a tvrdý souboj zakončil až zájemce na telefonu nabídkou ve výši 682 tisíc korun. Práce Jana Václava Mrkvičky působícího dlouhodobě v Bulharsku se na domácích aukcích objevují zcela ojediněle a mají proto značnou sběratelskou atraktivitu. Tato cena je pro umělce novým domácím aukčním maximem.
![]() |
|
Praktické vzorníky Muchova dekorativního stylu, alba Document décoratifs a Figures décoratives, se na trhu čas od času objevují, ale málokdy za tak příznivých finančních podmínek, jako u pařížské aukční síně Millon koncem dubna. O šest listů ochuzené...
7. května 2025Výběr z online aukcí za poslední měsíc a půl
Čistě internetově obchoduje stále větší počet aukčních síní. Díky velké konkurenci se úroveň online aukcí neustále zvyšuje, což má i přímý vliv na prodejní úspěšnost a obrat těchto aukcí. V mnoha případech dnes internetové společnosti obratem jedné a...
5. května 20251. Art Consulting, 27. 4. 2025
Dubnová aukce společnosti 1. Art Consulting po sobě zanechala několik zajímavých aukčních rekordů. Na dosud nejvyšší částky dosáhli dva současní autoři Michael Rittstein a Lubomír Typlt s díly, které vytvořili teprve loni. Celkem sběratelé na aukci u...
29. dubna 20257. května 2025
5. května 2025
29. dubna 2025
11. ledna 2023
10. prosince 2022
16. června 2017
23. ledna 2023
3. června 2022
7. září 2020