Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu
27. února 2024
Text Redakce ART+ | Datum 30.05.2022
Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv, dražený Galerií Kodl, se stal prvním dílem českých aukcí, které překonalo hranici sta milionů korun. V aktuálním top 10 najedeme hned osm obrazů vydražených v posledních čtyřech letech.
V první desítce najdeme čtyři obrazy Františka Kupky, tři plátna od Toyen a po jednom díle od Kubišty, Oskara Kokoschky a Mikuláše Medka. Sedm obrazů vzniklo ve 20. až 30. letech, dva v 10. letech a jedno dílo je z konce 50. let.
Hranice 10 milionů i 20 milionů korun na českých aukcích poprvé padla v roce 2007, kdy se v rozmezí půl roku dva Kupkovy obrazy prodaly za 15,8 milionu a 23,2 milionu korun. Prvním dílem za více než 50 milionů korun byl o pět let později opět Kupka, obraz Tvar modré (číslo osm v aktuálním přehledu).
Od roku 2016 do roku 2019 měl rekord českých aukcí hodnotu 62 milionů korun (další Kupka, číslo šest v top 10). Během posledních čtyř let se tak domácí cenové maximum téměř zdvojnásobilo. Celosvětově je nejdražším dílem českého umění Kupkův obraz Tryskání II, který byl loni v březnu v Londýně vydražen za téměř čtvrt miliardy korun (více zde).
1) Bohumil Kubišta: Staropražský motiv (Alt-Prager Motiv), 1911,
olej na plátně, 98 x 84 cm,
cena: 123 600 000 Kč, Galerie Kodl 29. 5. 2022
|
|
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
2) František Kupka: Divertimento II, 1935 (1938),
olej na plátně, 59 × 92 cm,
cena: 90 240 000 Kč, Galerie Kodl 29. 11. 2020
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
3) Toyen: Cirkus, 1925, olej na plátně, 90 x 90 cm, cena: 79 557 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2021 |
|
Více o tomto díle (zde).
|
|
Více o tomto díle (zde).
5) Oskar Kokoschka: Praha - Pohled z křížovnického kláštera, 1934, olej na plátně, 85 x 115 cm, cena: 78 487 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 20. 10. 2019 |
|
Více o tomto díle (zde).
6) František Kupka: Plochy příčné II, 1923, olej na plátně, 81 × 63 cm, cena: 78 000 000 Kč, Galerie Kodl 26. 5. 2019 |
|
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
|
7) František Kupka: Série C I. (Protihodnoty), 1935,
olej na dřevě, 55 × 60 cm,
cena: 62 000 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 26. 11. 2016
Zpráva o aukci (zde).
8) František Kupka: Tvar modré, 1913,
olej na plátně, 73 × 60 cm,
cena: 57 422 500 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
9) Mikuláš Medek: Akce I (Vajíčko), 1955–56, vaječná tempera a olej na plátně, 116 × 93 cm, cena: 57 040 000, Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019 |
|
Více o tomto díle (zde), zpráva o aukci (zde).
Toyen: Samotáři, 1934,
olej na plátně, 110 x 81 cm,
cena: 54 000 000 Kč, Galerie Kodl 29. 5. 2022
|
|
Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10
V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.
27. února 2024Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška
Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...
23. února 2024Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta
Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...
21. února 202427. února 2024
23. února 2024
10. srpna 2022
25. března 2022
28. července 2021
23. ledna 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023